Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aldaniti I.

21. 7. 2009

Aldaniti I.

Po travnaté ploše závodiště s tichými hrozivými valy překážek poskakovali ptáci - svým překotným zpěvem ohlašovali rozbřesk. Šedavý průmyslový Liverpool v pozadí se probouzel do dubnového dne. Od dostihových stájí se ozval klapot kbelíků a cvakání petlic u boxů, proložené pořehtávání - koně po nočním odpočinku stáčeli hlavy k přicházejícím ošetřovatelům. V obvyklé ranní atmosféře však vibrovalo napětí. Bylo před dostihem, a ne ledajakým: krátce po patnácté hodině odpoledne bude odstartována Grand National - Velká národní - nejtěžší překážkový dostih světa. Psal se rok 1981. Mezi devětatřiceti soupeři byl přihlášen i jezdec Bob Champion na valachu Aldanitim.

Poprvé spolu jeli v roce 1977, kdy trenér Josh Gifford posadil Boba, již zkušeného a houževnatého přakážkového žokeje, na ladného Aldanitiho, aby valacha v Henessy Gold Cupu vyzkoušel. "V celé plejádě plnokrevníků, které kdy jezdíte, si stále a dlouho hledáte toho, který vám bezezbytku "padne" - i já jsem hledal svého životního koně". Po dokonalé souhře a vítězství v Henessy Gold Cupu ryzák Aldaniti zaujal Championa svou vitálností, silou a vůlí, mimořádným skokovým nadáním, schopností navzájem si s jezdcem v závodě pomáhat. Champion tehdy s uznáním prohlásil, že tenhle kůň si "vzal dostatek všeho", co tvrdý překážkář potřebuje.

V dalších dostizích si pak jen potvrdil, že s Aldanitim jsou si souzeni... Modrobílá kombinace žokejského dresu a valachova ryzá barva ve startovním poli na sebe začaly soustřeďovat pozornost dostihových příznivců. Dvojice vítězně obstála v pověstně těžkých a nebezpečných ostrovních steeplechase, do kterých byli v přípravě na Velkou liverpoolskou nasazeni. Pak ale sjel blesk - jako by se osud proti nim spikl: Aldaniti se při skocích dvakrát poranil - zatím nešlo o vážnou komplikaci a obešlo se to krátkou léčbou. Třetí nehoda však věštila tragédii: ryzák bolestivě chytil zadní nohou hned o druhou překážku v dostihu, přesto ale s vervou pokračoval. Doběhl na třetím místě, ovšem kulhavá chůze za cílem a rychle se tvořící otok působily zlověstně. Rentgenový snímek odhalil, že došlo k dvojnásobnému odštípnutí kousku spěnkové kosti. Takové zranění až dosud znamenalo konec, rázem bylo po nadějných vyhlídkách. Aldaniti byl vyřazen, ztratil se z dostihových bojišť. Smutný majitel ho neutratil, stáhl se s koněm kamsi na anglický venkov a zkusil ho podrobit pokusnému léčení.

Zlý osud nepostihl však jenom koně - totální úder dopadl i na Boba. Následky nepříjemného zranění, které nad překážkami utrpěl, si vynutily odkládané, ale nakonec nevyhnutelné lékařské vyšetření. Diagnóza, k níž v nemocnici dospěli, zněla bezmála tak krutě jako smrt: Bobovi se vytvořil rakovinový nádor... Champion musel být okamžitě hospitalizován.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmm

(Katiik, 10. 8. 2009 18:10)

nepsali tam náhodou že ten jezdec i kůň se vyléčily a pak že vyhráli dostih ?